TWOJA PRZEGLĄDARKA JEST NIEAKTUALNA.
Wykryliśmy, że używasz nieaktualnej przeglądarki, przez co nasz serwis może dla Ciebie działać niepoprawnie. Zalecamy aktualizację lub przejście na inną przeglądarkę.
Materiały uzupełniające, slajdy z prezentacji oraz literatura do wykładów prowadzonych przez pracowników Katedry Techniki Cieplnej.
Wymagania wstępne: podstawy termodynamiki, podstawy mechaniki płynów, podstawy wymiany ciepła i masy
Egzamin: Egzamin na pierwszym zjeździe w sesji (01.07.2022) o tej samej porze i w tym samym miejscu co wykład w semestrze. Poprawa na następnym zjeździe (08.07.2022). Test około 20 pytań jednokrotnego wyboru bez ujemnych punktów. Połowa z części chłodniczej i połowa z części kriogenicznej.
Omówienie: Kurs Sorpcyjne Systemy Energetyczne dotyczy termodynamicznych podstaw uzyskiwania niskich temperatur w urządzeniach sorpcyjnych.
Wymagania wstępne: Student powinien posiadać wiedzę z następujących dziedzin: podstawy termodynamiki, podstawy mechaniki płynów, wymiana i wymienniki ciepła. Podstawy chłodnictwa mile widziane.
Zaliczenie: 30.01.2025 godz. 14:15 Sala 261 A4 Test abcd oraz dwa pytania otwarte dotyczące tematów przerobionych na zajęciach. Można korzystać z własnych notatek. Uczestnicy zostaną poinformowani o wynikach za pomocą systemu USOS w ciągu kilku dni.
Poprawa: 06.02.2025 godz. 14:15 Sala 261 A4
Zakres wykładu, warunki zaliczenia, literatura. Charakterystyka podstawowych pojęć i definicji z termodynamiki roztworów, potrzebnych do modelowania obiegu absorpcyjnego. Zasada działania urządzeń absorpcyjnych.
Właściwości par roboczych i ich wpływ na konstrukcję systemów absorpcyjnych. Budowa wykresu h-ksi dla wodnego roztworu amoniaku. Budowa wykresu h-ksi i lgp-t dla wodnego roztworu bromkulitu
Zastosowanie zasad bilansowania termodynamicznego do modelowania obiegu sorpcyjnego. Bilans cieplny amoniakalnego systemu sorpcyjnego na wykresie h-ksi. Bilanse substancjalne i cieplne procesów cząstkowych
Zastosowanie zasad bilansowania termodynamicznego do modelowania obiegu sorpcyjnego. Bilans cieplny bromolitowego systemu sorpcyjnego na wykresie h-ksi i lgp-t. Bilanse substancjalne i cieplne procesów cząstkowych
Zasady działania i obliczenia cieplne i hydrauliczne absorberów, desorberów i rektyfikatorów wodno-amoniakalnych systemów sorpcyjnych, przegląd konstrukcji
Zasady działania i obliczenia cieplne i hydrauliczne absorberów, desorberów i rektyfikatorów wodno-bromo-litowych systemów sorpcyjnych, przegląd konstrukcji
Porównanie systemu sorpcyjnego przemysłowego i systemu absorpcyjno-dyfuzyjnego. Sposób działania systemu absorpcyjno-dyfuzyjnego, dobór czynników roboczych, wpływ geometrii systemu na efektywność jego pracy
Procesy adsorpcji i desorpcji w systemach chłodniczych – modelowanie matematyczne, metody zwiększania COP
Materiały pomocnicze
Omówienie: Celem zajęć jest przekazanie wiedzy specjalistycznej w zakresie podstaw teoretycznych pomp ciepła oraz metod wykorzystania niskotemperaturowych źródeł ciepła, nauczenie metodologii prowadzenia analiz termodynamicznych i energetycznych systemów pomp ciepła oraz przekazanie wiedzy specjalistycznej w zakresie podstaw teoretycznych wykorzystania energii słonecznej, działania kolektorów słonecznych i możliwości ich aplikacji.
Wymagania wstępne: Wiedza w zakresie termodynamiki, przekazywania ciepła i masy oraz mechaniki płynów.
Slajdy do wykładu:
Omówienie: Celem zajęć jest zapoznanie studentów z pojęciem łańcucha chłodniczego, procesów cieplnych mających miejsce w przechowalnictwie, zaznajomienie z modelami matematycznymi realizacji procesów chłodzenia oraz zamrażania i rozmrażania żywności oraz projektowania instalacji chłodniczych sprężarkowych i absorpcyjnch.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie obiegów termodynamicznych odwracalnych i nieodwracalnych, przekazywania ciepła i masy, oraz projektowania instalacji chłodniczych sprężarkowych i absorpcyjnch.
Slajdy do wykładu:
Omówienie: Celem zajęć jest zapoznanie studentów z termodynamicznymi podstawami funkcjonowania instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych, zaznajomienie z parametrami technicznymi i użytkowymi instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych oraz przygotowanie do opracowania projektów z zakresu instalacji grzewczych i klimatyzacyjnych.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie obiegów termodynamicznych odwracalnych i nieodwracalnych, przekazywania ciepła i masy, oraz mechaniki płynów.
Slajdy do wykładu:
Wykres i-x z krzywą klimatyczną Wrocławia.
Omówienie: Celem zajęć jest zapoznanie z termodynamicznymi podstawami funkcjonowania urządzeń cieplnych, z parametrami technicznymi i użytkowymi wymienników ciepła oraz z termodynamicznymi obiegami lewobieżnymi.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie obiegów termodynamicznych odwracalnych i nieodwracalnych. Znajomość zagadnień związanych z wymianą ciepła i masy.
Omówienie: Celem zajęć jest zapoznanie studentów z zasadami projektowania i oceny obiegów ziębienia, zaznajomienie studentów z klasyfikacją systemów chłodniczych i warunkami bezpieczeństwa stosowania systemów w obiektach, zapoznanie studentów z budową i działaniem podzespołów systemu chłodniczego, zaznajomienie studentów z zasadami projektowania instalacji chłodniczych oraz instalacji towarzyszących.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie podstaw termodynamiki, przekazywania ciepła i masy, oraz mechaniki płynów.
Zaliczenie: Egzamin.
Slajdy do wykładu:
Omówienie: Celem zajęć jest zapoznanie studentów z zasadami działania i budową pasywnych systemów przekazywania energii - termosyfonów oraz rurek ciepła ciepła, z ich zastosowaniem, obsługą oraz metodami oceny pracy.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie podstaw termodynamiki, przekazywania ciepła i masy, oraz mechaniki płynów.
Kolokwium: Kolokwium jest pisane podczas ustalonych (zwykle ostatnich) zajęć. Uczestnicy zostaną poinformowani o wynikach za pomocą systemu Edukacja.CL w ciągu kilku dni. Studenci, którzy z jakiegoś powodu nie mogą uczestniczyć w zaliczeniu muszą poinformować o tym fakcie z wyprzedzeniem.
Kolokwium poprawkowe: Dla osób, które nie podeszły do zaliczenia oraz tych które uzyskały wynik negatywny, zostanie zorganizowane kolokwium poprawkowe. Maksymalną możliwą do uzyskania na poprawce oceną jest 3.0 (dostateczny). Poprawka na ocenę wyższą dotyczy wyłącznie studentów, których nieobecność była rezultatem nieoczekiwanego istotnego zdarzenia losowego oraz tych, którzy przedstawią usprawiedliwienie lekarskie.
Materiały dostępne w systemie https://eportal.pwr.edu.pl po zalogowaniu.
Omówienie: Celem zajęć zapoznanie z termodynamicznymi podstawami funkcjonowania pomp ciepła. Zapoznanie z parametrami technicznymi i użytkowymi niskotemperaturowych źródeł ciepła naturalnego i odpadowego. Wyrobienie umiejętności obliczania podstawowych parametrów termodynamicznych, cieplnych i konstrukcyjnych pomp ciepła.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie obiegów termodynamicznych odwracalnych i nieodwracalnych. Znajomość zagadnień związanych z wymianą ciepła i masy.
Omówienie: Celem zajęć jest zapoznanie z podstawami funkcjonowania energetyki geotermalnej na świecie i w Polsce. Zapoznanie z parametrami technicznymi i użytkowymi niskotemperaturowych i wysokotemperaturowych źródeł ciepła naturalnego. Wyrobienie umiejętności obliczania podstawowych parametrów termodynamicznych występujących w układach geotermalnych.
Wymagania wstępne: Wiedza i umiejętności z zakresu termodynamiki, elektrowni i elektrociepłowni, siłowni cieplnych.
Omówienie: Celem zajęć zapoznanie z termodynamicznymi podstawami funkcjonowania pomp ciepła. Zapoznanie z parametrami technicznymi i użytkowymi niskotemperaturowych źródeł ciepła naturalnego i odpadowego. Wyrobienie umiejętności obliczania podstawowych parametrów termodynamicznych, cieplnych i konstrukcyjnych pomp ciepła.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie obiegów termodynamicznych odwracalnych i nieodwracalnych. Znajomość zagadnień związanych z wymianą ciepła i masy.
Slajdy oraz materiały uzupełniające:
Wymagania wstępne: podstawy termodynamiki, podstawy mechaniki płynów, podstawy wymiany ciepła i masy
Overview: This lecture intents to familiarize students with basic knowledge, taking into account the application aspects of compressor refrigeration as well as the knowledge regarding the calculation of heat exchangers and the selection of fittings and refrigeration automation.Students will develop skills in qualitative understanding, interpretation and quantitative analysis - based on dependencies describing cold cycles. They will develop skills to characterize processes in refrigeration equipment.
Prerequisites: Fundamental knowledge of thermodynamics, fluid mechanics and heat transfer. Knowledge of technical drawing and construction rules. Ability to construct using graphic programs.
Lecture slides and addtitonal reading material:
Overview: Among the topics discussed in this course are: physical, chemical, thermodynamic properties and ecological indicators (ODP, HGWP, GWP, TEWI) of refrigerants, brine and glycol, zoetropic and azeotropic mixtures, symbols and international codes of Freon’s and natural fluids (ammonia, propane, isobutane, n-butane, carbon dioxide); international regulations (Montreal’s Protocol, Kyoto Protocol), as well as general historical overview of refrigerant's development.
Prerequisites: Fundamental knowledge of thermodynamics and fluid mechanics.
Please note that "Refrigerants, Coolants, and Cold Chain" is taught by two lecturers. Lectures 1-7 are covered by Bartosz Zajączkowski, PhD, DSc, Assoc. Prof. and Lectures 8-15 are covered by Stefan Reszewski, PhD.
Below list includes lectures related to refrigerants and coolants (the first half of the semester).
Lecture slides and addtitonal reading material:
Overview: This lecture intents to familiarize students with the rules and standards for the design and operation of refrigeration and cooling systems. Students will acquaint with the classification of systems, their operation and applications. They learn about the safety rules affecting the choice and operation of systems, including selection of working fluids in various contexts and applications.
Prerequisites: Competence in the basics of thermodynamics, fluid mechanics, heat and mass transfer, compression refrigeration systems, refrigerants and technical drawing confirmed by positive grades.
Assesment test: Test will be written in-class and will take 45 minutes. Participants will be notified about the results via Edukacja.CL within a few days. Students who must be absent for some reason, must arrange to be excused in advance.
Make-up test: For those who miss or fail the test, there will be arranged a make-up test. Make-up test can only boost the grade only up to 3.0 (dostateczny). Make-ups for full grade are permitted only with a medical excuse or if earlier absence was caused by unexpected important event or emergency.
Lecture slides and addtitonal reading material:
Overview: This lecture intents to familiarize students with the design and operation of adsorption and absorption refrigeration systems.
Prerequisites: Fundamental knowledge of thermodynamics, fluid mechanics and heat transfer. Knowledge of technical drawing and construction rules. Ability to construct using graphic programs.
Lecture slides and addtitonal reading material:
Absorption refrigeration
Adsorption Refrigeration
Omówienie: Zapoznanie studentów z metodami i technikami pomiaru podstawowych wielkości w procesach cieplno przepływowych w energetyce. Zapoznanie studentów z metodyką wzorcowania aparatury pomiarowej z uwzględnieniem szacowania niepewności pomiaru. Wykształcenie umiejętności wykonywania podstawowych parametrów charakteryzujących procesy cieplno przepływowe w energetyce i prezentacji ich wyników. Wyrobienie u studentów umiejętności wykonywania charakterystyk wzorcowniczych przyrządów pomiarowych.
Wymagania wstępne: Kompetencje w zakresie metrologii i techniki eksperymentu, termodynamiki i mechaniki płynów potwierdzone ocenami z zaliczeń i egzaminów.
Pliki cookies
Na naszych stronach korzystamy z plików cookies. Służą one do celów statystycznych, wykorzystania usług serwisów społecznościowych oraz poprawy dostępności i jakości treści. Na stronach wymagających logowania cookies są wykorzystywane do utrzymania sesji użytkownika. Dane osobowe zebrane w ten sposób wykorzystujemy do celów własnych. Mogą być one przekazywane innym podmiotom w celach statystycznych lub dla funkcjonowania narzędzi serwisów społecznościowych.
Administratorem danych osobowych jest Politechnika Wrocławska z siedzibą przy Wybrzeżu Wyspiańskiego 27 we Wrocławiu. Dotyczy to wszystkich sytuacji gdy uczelnia decyduje o celach i sposobach przetwarzania danych osobowych. Więcej informacji w dziale polityka prywatności