a4.jpg

Katedra Techniki Cieplnej (ang. Department of Thermal Sciences) jest jednostką organizacyjną Wydziału Mechaniczno-Energetycznego powstałą w dniu 1 stycznia 2020 roku w ramach reorganizacji struktury Politechniki Wrocławskiej. Katedra została utworzona przez zespoły badawcze należące do istniejącej w latach 2014-2019 Katedry Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych, będące wcześniej samodzielnymi zakładami badawczymi należącymi do Instytutu Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów (I-20).

Katedra Techniki Cieplnej wywodzi się w prostej linii od utworzonej w 1947 roku Katedry Teorii Maszyn Cieplnych, wtedy jeszcze na Wydziale Mechaniczno-Elektrotechnicznym. Jej założycielem i pierwszym kierownikiem był prof. Stanisław Ochęduszko, którego w roku 1950 zmienił prof. Wiktor Wiśniowski. Katedra Teorii Maszyn Cieplnych istniała do 1968 roku, kiedy w ramach reorganizacji struktury uczelni stała się częścią Instytutu Maszyn i Urządzeń Hydraulicznych oraz Aparatury Przemysłowej (I-17) (jako Zakład Termodynamiki). W 1972 roku nastąpiło połączenie Instytutu I-17 z Instytutem Miernictwa, Automatyzacji i Budowy Urządzeń Termoenergetycznych (I-20) w dużą jednostkę: Instytut Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów (I-20).

W Instytucie I-20 utworzono dziesięć zakładów wyspecjalizowanych w różnych tematach naukowych i inżynierskich. W 1968 roku powstał Zakład Techniki Pyłowej (pod kierownictwem prof. Mieczysława Teisseyre), którego tradycje podtrzymuje Zespół Ochrony Atmosfery, a który w roku 2021 zmienił nazwę na Zespół Zrównoważonych Technologii Energetycznych. W roku 1976 w powstał Zakład Chłodnictwa i Kriogeniki (pod kierownictwem prof. Kazimierza Maczka), którego tradycje podtrzymuje Zespół Chłodnictwa i Pomp Ciepła. W roku 1981 powstał Zakład Miernictwa Termoenergetycznego (pod kierownictwem prof. Jerzego Stańdy), którego tradycje podtrzymuje Zespół Miernictwa Energetycznego.

Po pięciu dekadach istnienia Instytut Techniki Cieplnej i Mechaniki Płynów (I-20) został w 2014 roku przekształcony w Katedry złożone z należących do niego zespołów (przekształconych z zakładów). Powstała Katedra Termodynamiki, Teorii Maszyn i Urządzeń Cieplnych, której kierownikiem został prof. Zbigniew Gnutek. W jej skład weszły Zespół Chłodnictwa i Pomp Ciepła, Zespół Miernictwa Energetycznego, Zespół Ochrony Atmosfery oraz Zespół Termodynamiki. Katedra istniała w tej formie do 2019 roku. W świetle reorganizacji struktury uczelni oraz po odłączeniu się Zakładu Termodynamiki, w 2020 powróciła do swojej tradycyjnej nazwy - Katedra Techniki Cieplnej (ang. Department of Thermal Sciences). Zostały wyodrębione w niej zespoły badawcze, a jej kierownikiem został prof. Zbigniew Królicki. Od 2021 roku funkcję kierownika pełni dr hab. inż. Bartosz Zajączkowski, prof. uczelni.

Poniżej informacje o władzach oraz zespołach badawczych w Katedrze Techniki Cieplnej. Więcej na temat historii, pracowników oraz infrastruktury badawzczej i dydaktycznej można dowiedzieć się tutaj.