Łódź solarna z PWr oficjalnie zwodowana

Data: 27.04.2021

W sobotę politechniczna łódź napędzana energią słoneczną po raz pierwszy dotknęła wód Odry. Nad jej konstrukcją i budową studenci z PWr Solar Boat Team pracowali miesiącami, w tym współzałożycielka projektu mgr inż. Wiktoria Lada, obecnie doktorantka w Katedrze Techniki Cieplnej.

Jednoosobowa łódź wyścigowa ma prawie 6 m długości i 1,6 szerokości. Jest wyposażona w dziewięć paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 6 mkw. i pakiet akumulatorów litowo-fosfatowo- żelazowych (LiFePO4), które zasilają silnik napędowy o mocy 4.5kW – co odpowiada dwóm czajnikom elektrycznym. Będzie w stanie osiągnąć prędkość 30 km/h. A docelowo, dzięki tzw. hydroskrzydłom, czyli specjalnym płatom nośnym montowanym pod kadłubem, będzie gwarantowała efekt lotu i redukcję oporów hydrodynamicznych.

Więcej informacji na stronie projektu http://solarboat.pwr.edu.pl/.