Grant na badania materiałów zmiennofazowych

Data: 14.03.2024

Wpis może zawierać nieaktualne dane.

Mgr inż. Bartłomiej Nalepa i mgr inż. Robert Mulka z Zespołu Chłodnictwa i Pomp Ciepła zostali laureatami wydziałowego konkursu „Wspieramy Młodych Naukowców 2024”. Projekt naukowy "Badanie wymiany ciepła oraz zjawiska histerezy temperaturowej podczas przepływu mikrokapsułkowanego materiału zmiennofazowego" zajął 2 miejsce ex aequo na liście rankingowej spośród 13 wniosków biorących udział tegorocznej edycji konkursu.

Projekt skupia się na poznaniu i opisie mechanizmów towarzyszących procesom transferu w nowoczesnych cieczy roboczych, zwanych zawiesinami mikrokapsułkowanego materiału zmiennofazowego (MPCMS). Celem badawczym jest podjęcie istniejących wyzwań związanych z szerokim zastosowaniem MPCMS oraz identyfikacja ich wpływu na wymianę ciepła i zjawiska przepływowe.

Światowe zmiany gospodarcze, rozwój technologiczny, kryzysy energetyczne i zagrożenia związane ze zmianami klimatycznymi stanowią tło dla poszukiwania nowych rozwiązań z zakresu zielonej gospodarki. W projekcie zaproponowano skupienie się na zwiększeniu efektywności energetycznej poprzez wykorzystanie cieczy zmiennofazowych do magazynowania energii. Zaplanowane badania skupiają się na zrozumieniu zachowania zawiesin MPCM podczas cykli podgrzewania i chłodzenia, a także identyfikację różnic w procesach krystalizacji i topnienia. Projekt ma na celu poszerzenie wiedzy dotyczącej tych procesów, co może być kluczowe dla wprowadzenia MPCMS do systemów wymiany ciepła.

Hipotezy badawcze obejmują zagadnienia wymiany ciepła i mechaniki płynów z uwzględnieniem faz topnienia i krzepnięcia materiałów PCM w przepływie. Badania koncentrują się również na ruchach wtórnych w cieczach wzbogaconych mikro- i nanocząstkami, które mogą wpływać na zjawiska transferu. Wykonane zostaną dla szerokiego zakresu własności termofizycznych czynnika, kontrolowanych przez jego stężenie oraz temperaturę, aby zidentyfikować optymalne parametry MPCMS, które pozwoli osiągnąć równowagę pomiędzy zdolnością akumulacji ciepła a poprawą wymiany ciepła.

Oczekuje się, że wyniki tych badań przyczynią się do rozwoju nowych technologii związanych z wykorzystaniem cieczy zmiennofazowych do efektywnej wymiany ciepła, co może mieć znaczący wpływ na rozwój zrównoważonych rozwiązań energetycznych.

Gratulujemy!