Grant dla młodych naukowców z Zespołu Chłodnictwa i Pomp Ciepła

Data: 30.04.2021

Dr inż. Tomasz Hałon oraz mgr inż. Wiktoria Lada z Zespołu Chłodnictwa i Pomp Ciepła zostali laueratami wydziałowego konkursu „Wspieramy Młodych Naukowców 2021”.

Środki zostaną przeznaczone na badania eksperymentalne wrzenia objętościowego naturalnych czynników chłodniczych w warunkach obniżonego ciśnienia. Projekt p.t. „Identyfikacja krzywych wrzenia oraz map wrzenia objętościowego naturalnych czynników chłodniczych w warunkach subatmosferycznych.” zajął trzecie miejsce na liście rankingowej trzynastu wniosków biorących udział tegorocznej edycji konkursu. Celem naukowym projektu jest uzupełnienie stanu wiedzy na temat fizyki zjawisk zachodzących podczas wrzenia objętościowego naturalnych czynników w warunkach podciśnienia. Zadania badawcze obejmują przeprowadzenie serii pomiarów eksperymentalnych i obserwacji szybko klatkowych wrzenia objętościowego wody (kalibracja wstępna), a następnie izopropanolu oraz etanolu (badania właściwe). Celem aplikacyjnym projektu jest sprawdzenie możliwości wykorzystania izopropanolu jako niskowrzącego czynnika chłodniczego. Wstępne analizy wskazują na to, że za jego pomocą będzie można zrealizować adsorpcyjny cykl pracy, który pozwoli osiągać temperatury poniżej 0°C, a więc umożliwić np. przechowywanie szczepionek lub zamrożonych produktów żywnościowych.