dr inż. Wojciech Zacharczuk przeszkolony przez EDF oraz Framatome

Data: 29.09.2022

W trosce o zapewnienie aktualnego przekazu wiedzy oraz najwyższego poziomu kształcenia w zakresie energetyki jądrowej na Wydziale Mechaniczno-Energetycznym, nasz pracownik dr inż. Wojciech Zacharczuk z Zespołu Energetyki Jądrowej w Katedrze Techniki Cieplnej wziął udział w szkoleniu zorganizowanym przez EDF oraz Framatome – renomowanych firm sektora energetycznego. Szkolenie odbyło się w dniach 19.06-02.07.2022 oraz 18-24.09.2022 we Francji, w wybranych ośrodkach jądrowych należących do EDF i Framatome.

Pierwsza część stażu obejmowała szkolenie teoretyczne prowadzone przez ekspertów EDF w ośrodku szkoleniowym Saclay pod Paryżem. Omówione zostały m.in. zagadnienia z zakresu eksploatacji i bezpieczeństwa elektrowni jądrowych, wymiany paliwa w reaktorze oraz procedury postępowania w przypadku wystąpienia awarii typu LOCA. Symulację stanów awaryjnych przeprowadzano na pełnoskalowym symulatorze reaktora EPR. W ramach szkolenia odbyto także szereg wizyt technicznych m.in. w centrach badawczo-rozwojowych w Chatou i Saclay pod Paryżem, w reaktorze badawczym Superphenix w Creys-Malville w regionie Rodan-Alpy oraz w ośrodku szkoleniowym EDF-Framatome CETIC w Chalon-sur-Saône w regionie Burgundii.

zacharczuk_1.jpg

Druga część szkolenia obejmowała tygodniowy staż w elektrowni jądrowej Civaux, w której pracują bloki energetyczne z dwoma reaktorami typu PWR o mocy 1450 MWe każdy. Podczas stażu odbyto szereg wizyt oraz spotkań z przedstawicielami różnych departamentów, podczas których omówiono najważniejsze kwestie związane z eksploatacją, utrzymaniem i bezpieczeństwem elektrowni jądrowej a także ochroną radiologiczną.

Ostatnim etapem szkolenia był wyjazd do zakładów konwersji uranu w Tricastin należącego do Orano oraz wizyta w zakładach produkcji paliwa jądrowego w Romans sur Isere, należącego do Framatome. Podczas tygodniowej wizyty zdobyto praktyczną wiedzę z zakresu chemicznego procesu przetwarzania uranu, jego wzbogacania oraz wytwarzania elementów paliwowych do współczesnych reaktorów jądrowych wraz z kontrolą jakości.

zacharczuk_2.jpg